Z6_PPGAHG800PDU90QLVJ00ID2NG2
Всичко за електронните услуги в България - бързо и лесно
Z7_PPGAHG800PDU90QLVJ00ID2NE2

Гражданска отговорност на директорите на дружество

Съгласно Търговския закон на Република България при дружествата съществува сравнително проста система за управление, която  включва два основни компонента – общо събрание на съдружниците и управител, както и един факултативен (незадължителен) орган - контрольор. Избирането на контрольор (контрольори) трябва да е предвидено в дружествения договор. Управителят и контрольорът са равнопоставени и подчинени на общото събрание.

 

+ Общо събрание на дружество

Общото събрание е върховен орган за управление на дружеството с ограничена отговорност. Съгласно разпоредбите на Търговския закон в неговата компетентност е включено решаването на основни въпроси, които имат трайно значение (например изменение и допълнение на дружествения договор, приемане и изключване на съдружници, увеличаване и намаляване на капитала, откриване и закриване на клонове, придобиване и отчуждаване на недвижими вещи и др.).

 

Към компетентността на общото събрание следва да се отнесе и решаването на редица други въпроси, въпреки че това не е посочено в Търговския закон и дружествения договор (ипотекиране на дружествен имот, за освобождаване на контрольора от отговорност, за упълномощаване на прокурист и др.). Този извод следва от върховенството на общото събрание на дружеството с ограничена отговорност.

Чрез дружествения договор компетентността на общото събрание може да се разшири или ограничи.

 

Разширяването на компетентността на общото събрание означава да се ограничи компетентността на управителя или контрольора. Но при това разширяване не трябва да се нарушават императивни правни норми (не може да се отнеме представителната власт на управителя).

 

Ограничаването на компетентността на общото събрание означава да се делегират отделни негови правомощия върху другите дружествени органи.

 

Договорно установената компетентност може да се делегира чрез решение на общото събрание на дружеството с ограничена отговорност.

 

Законно установената компетентност може да се делегира на управителя или на контрольора само на основание дружествения договор. Възможността за такова прехвърляне на правомощия от общото събрание на дружеството с ограничена отговорност върху другите дружествени органи е силно ограничена (не може да се прехвърля правомощието за изменение и допълнение на дружествения договор, за увеличаване и намаляване на капитала, за прекратяване и преобразуване и др.). Решаването на подобни въпроси е включено в т. нар. изключителна компетентност на общото събрание на дружеството с ограничена отговорност.

 

Общото събрание на дружеството с ограничена отговорност се свиква на редовно и на извънредни заседания. Редовното годишно събрание трябва да приеме годишния счетоводен отчет и баланса на дружеството и да разпредели печалбата между съдружниците.

 

Извънредните заседания на общото събрание не са ограничени по брой. Но управителят е длъжен да свика общо събрание по искане на съдружници, които имат дялове над 1/10 част от капитала на дружеството. Управителят на дружеството с ограничена отговорност има това задълже­ние и когато загубите на дружеството надхвърлят 1/4 от капитала.

 

Общото събрание трябва да се свика с писмена и лична покана до съдружниците. Поканата следва да се получи най-малко 7 дни преди датата на заседанието, ако дружественият договор не предвижда друг срок - по-кратък или по-дълъг. В поканата трябва да е посочен дневният ред. Нарушаването на тези изисквания води до недействителност на приетите решения от общото събрание на дружеството.

 

Общото събрание може да приема решения и неприсъствено. Неприсъствено взетото решение трябва да е подписано от всички съдружници. В този случай не се отправя покана, не се обявява дневен ред, не се провежда заседание и е налице последователно, а не едновременно гласуване от съдружниците. По тази причина следва да се приеме, че неприсъствено могат да се вземат решения само на извънредни заседания на общото събрание.

 

Решенията на общото събрание на дружеството с ограничена отговорност трябва да се отразят в специална протоколна книга.

 

Общото събрание на дружеството с ограничена отговорност може да приема решения с:

 

- единодушие;

 

- квалифицирано мнозинство (повече от 3/4 от капитала);

 

-  обикновено мнозинство (повече от 1/2 от капитала).

 

С единодушие трябва да се приеме решението за увеличаване и намаляване на капитала.

 

С квалифицирано мнозинство трябва да се приемат решенията за прекратяване с ликвидация или за преобразуване на дружеството, за изменение и допълнение на дружествения договор, приемане и изключване на съдружници, за прехвърляне на дружествен дял на несъдружник, за внасяне на допълнителни парични вноски.

 

Останалите решения на общото събрание следва да се вземат с обикновено мнозинство.

 

В дружествения договор може да се предвиди друг ред (начин) за приемане на решения от общото събрание на дружеството с ограничена отговорност (например всички решения да се вземат с единодушие). Но решенията, за които Търговския закон изисква квалифицирано мнозинство от 3/4 от капитала или единодушие, не може да се предвижда по-малко мнозинство.

 

Решенията на общото събрание влизат в сила след приемането им, ако в закона или дружествения договор не предвидено друго. Определени решения подлежат на вписване в търговския регистър и влизат в сила от този момент (например за изменение или допълнение на дружествения договор, избор и освобождаване на управител, за приемане и изключване на съдружник и др.).

+ Управител на дружество

Управителят на дружеството с ограничена отговорност е негов задължителен изпълнителен и представителен орган. Той трябва да е дееспособно физическо лице.

 

Качеството на управител на дружеството с ограничена отговорност подлежи на вписване в търговския регистър и на обявяване.  

 

Управител може да бъде и лице, което не е съдружник в дружеството.

 

Между управителя и дружеството с ограничена отговорност е налице организационно правоотношение, което възниква от фактически състав с два елемента - избор от общото събрание и съгласие на управителя. Първият управител се избира от учредителите на дружеството и обикновено се посочва в дружествения договор.

 

Организационното правоотношение е сравнително най-близко до мандатното правоотношение (това, което се поражда от договора за поръчка). Правата и задълженията на управителя на дружеството могат да се конкретизират чрез сключване на трудов договор или на договор за управление (мениджърски договор), който има елементи на договор за поръчка, за услуга и за изработка. Трудовият или мениджърският договор с управителя трябва да се сключат от съдружник, овластен за това от общото събрание на дружеството.

 

Функциите на управителя на дружеството с ограничена отговорност са организационни, ръководни и представителни.

 

Организационни са функциите на управителя по свикване на общото събрание, редовното водене на дружествените кни­ги, уведомяването на съдружниците за хода на дружествените работи и при изключване и др.

 

Ръководни са функциите на управителя по отношение на трудовия персонал и извършваната от дружеството дейност (например във връзка с пазарни проучвания, извършени инвестиции и др.).

 

Управителят е законен (органен) представител на дружеството с ограничена отговорност. Той може да придобива права и да поема задължения от името и за сметка на дружеството дори когато сключените сделки не са съобразени с дружествения предмет на дейност. Само по изключение за валидното извършване на правно действие от управителя е необходимо и решение на общото събрание ( за участие на дружеството в други търговски дружества, за отчуждяване на недвижими имоти). По правило ограниченията на представителната власт на управителя от общото събрание имат действ­ие само във вътрешните отношения и не могат да се противопоставят на трети добросъвестни лица.

 

Когато управителите на дружеството с ограничена отговорност са няколко лица, по правило всеки от тях има самостоятелна представителна власт. Колективната представителна власт на управителите трябва да посочи изрично в дружествения договор и да се впише.

 

Управителят на дружеството с ограничена отговорност не може да извършва конкурентна дейност спрямо дружеството (чрез сключване на сделки от свое или от чуждо име, чрез участие в друго дружеството с ограничена отговорност).

+ Отговорност на управителя на дружество

Управителят на дружеството с ограничена отговорност носи два вида отговорност пред дружеството - организационна и имуществена.

 

Организационната отговорност се осъществява при освобождаване на управителя от общото събрание на дружеството. Освобождаването може да бъде по целесъобразност, т. е. не е необходимо да е налице виновно неизпълнение на задълженията на управителя.

 

Имуществената отговорност на управителя на дружеството с ограничена отговорност е договорна. Тя предпоставя причиняването на вреди на дружеството, противоправно поведение и вина на управителя. Тази отговорност може да се реализира по решение на общото събрание, което трябва да овласти съдружник, ако не е избран нов управител.



Последно обновено на 22.10.2021